Jean Luc Picard - Star Trek: Picard,
Jean Luc Picard - Star Trek: Picard, źródło: screnshot ze zwiastunu

Star Trek: Picard - co zwiastuje pierwszy zwiastun?

Niedawno na YouTube pojawił się nowy zwiastun długo wyczekiwanego przez fanów serialu Star Trek: Piccard. Było o nim sporo w internecie, więc szczegółów publikacji samego zwiastunu i jego związków z innym serialem z uniwersum Star Trek, ST Discovery, nie będę zdradzał. Można przeczytać o tym na filmwebie albo noalejakto.pl. Ja zajmę się jednak jego analizą krok po kroku i niech to będzie przedsmak tego, o czym pisaliśmy w naszym pierwszym wpisie (LINK).

Star Trek: Picard - wino Chateau Picard - co oznacza?

Pierwszy zwiastun serialu Star Trek: Picard ujawnia nam kilka klatek z ujęciem na wino sygnowane nazwiskiem kapitana - głównego bohatera tej serii. Na pierwszy rzut oka, fajni serialu "The Next Generation", nie widzą w zwiastunie nic dziwnego. Picard był znany z tego, że jego rodzina posiada farmę we Francji, gdzie produkuje się dobre wina...

Jednakże fani Star Trek: Discovery (niebawem 3 sezon!) dopatrują się tu takiej samej etykiety, jaką widzieli w pokoju kapitan Georgiou. Przypadek?

Ponadto Picard zawsze próbował wywalczyć sobie pewne miejsce w rodzinie, myśląc o spokojnej emeryturze właśnie przy produkcji wina. Tę drogę otworzył film Star Trek: Nemesis.

Star Trek: Picard - Komandor Data - android z serialu

Data zepsuty
Komandor Data zepsuty, screen ze zwiastuna opublkowanego poniżej

Tu nie wiadomo do końca, o co chodzi. W zwiastunie serialu Star Trek: Picard widać jakiegoś androida (granego przez Brenta Spinera), który jest w kawałkach. Chwilę później mamy już poskładanego "Datę", choć do końca mam wątpliwości, czy jest to akurat ten bohater. Dlaczego? 

Po pierwsze, Data miał jaśniejsze oczy, a po drugie może to być jego wredny "brat" Lore albo inny model zniszczonyw filmie "Nemesis". Tu twórcy dali fanom prawdziwą zagwozdkę. 

Co prawda była jakaś animowana wersja Star Treka, która łączyła fabułę z filmem J.J. Abramsa z 2009 roku, a wspomnianym już "Nemesis". Tu jednak nie wypowiem się przychylnie o takich zabiegach, gdyż Star Trek raczej nie jest serialem - kreskówką, a J.J. Abrams zespuł już kilka dobrych sag osoadzonych w konkretnym i ugruntowanym uniwersum...

Klasyczne mundury, nowa odznaka? Star Trek: Picard - pierwszy zwiastun

Widzowie są tak przyzwyczajeni do mundurów z uniwersum Star Trek, że prawie przeoczyli ten szczegół. W zwiastunie Star Trek: Picard widać wyraźnie, że członkowie gwiezdnej floty noszą mundury klasyczne, te z "The Next Generation", ale odświeżona została odznaka - komunikator. Czy jest to zaznaczony delikatnie upływ lat w świecie Jean-Luc Picarda, czy zabieg czysto kosmetyczny - tego nie wiem, ale jest to niewątpliwe ciekawe, choć małe spostrzeżenie.

Polityczna mapa gwiezdna z serialu Star Trek: Picard

Mapy znane z wczesniejszych odsłon sagi Star Trek przedstawiaja się nieco inaczej niż mapa gwiezdna ze zwiastuna Star Trek: Picard. Jakie są różnice?

Choć na zwiastunie nie widać zbyt wiele, bo mowa o kilku klatkach ze sceny w pokoju admirała Gwiezdnej Floty, to róznice i tak dają się zauważyć. W sadze najbliższym terytorium naszej planety Ziemi jest imperium romulańskie, klingońskie i kilka pomniejszych jak np. Ferengi. 

W zwiastunie Star Trek: Picard proporcje tych stref są nieco zmienione, co budzi liczne spekulacje na forach internetowych lub grupach facebookowych.

Picard w TV? Podróże w czasie w Star Trek: Picard?

Jest jeden moment w zwiastunie, który zastanawia bardziej niż inne. Co robi Picard w telewizorach emitujących typowo współczesne wiadomości? Czy w 24 wieku nadal jest miejsce na marne newsy podawane przez kanał informacyjny i czy ciągle sprzedaje się telewizory? Czy jest to kolejna podróż w czasie w serialu Star Trek?

Romulanie eksperymentują z Borg?

W 57 sekundzie w zwiastunie (link poniżej) można dostrzec wspomnianych już wyżej Romulan, którzy - wydaje się - eksperymentują z Borg, groźną rasą hybryd ludzko-technologicznych. Borg zagrażał długo cywilizacji Gwiezdnej Floty, ale został pokonany przez kpt. Janeway (Cathrin Murglew znanej ostatnio z netflixowego "The Orange is New Black) w serialu "Voyager".

Nie wiadomo nic więcej na ten temat, jednak trwają spekulacje, iż mogą to być również Volcanie albo może mieć to zwiążek ze "Sekcją 31", która pierwszy raz pojawia się w uniwersum Star Treka w serialu "Discovery".

"Dzień Kapitana Picarda" - jeden z dziwniejszych odcinków "The Next Generations" wraca w zwiastunie Star Trek: Picard?

Captains Picard Day, źródło: screenshot zwiastunu Amazon
Scren ze zwiastunu poniżej: Dzień Kapitana Picarda

 Tu sprawa jest odwrotna do poprzednich. Tak jak pozornie błache ujęcia są obgadywane od A do Z na forach startrekowych, tak Captain Pciard Day jest nieco bardziej bagatelizowany. Ale co robi tak nagle w zwiastunie oprócz tego, że nawiązuje do odcinka "The Pegasus" (Pegaz) serialu "The Next Generation"?

Prawdopodbnie chodzi o dzieci z "ówczesnego" Enterprise. Po 20 latach jakie minęły w świecie Picarda, te dzieci są już dorosłe. Czy ma to związek z nimi? Zobaczymy! Przecież nie można powiedzieć wszystkiego w jednym, którkim zwiastunie!

5843 dni bez asymilacji, czyli dobre więzienie Borg - Romulańskie?

Taki dziwoląg pojawia się w zwiastunie Star Trek: Picard. Mamy przez kilka klatek więzienie, w którym widać romulańskiego strażnika z bronią i konsole do "karmienia" cyborgów rasy Borg. Czyżby opór jednak nie był daremny? A to potwierdza tylko to, o czym pisałem powyżej. Romulanie w serialu Star Trek: Picard rzeczywiście mogą eksperymentować z Borgami lub inaczej - na Borgach! Sami zobaczcie:

Borg Romulan więzienie, screen ze zwiastunu
Screenshot z poniżej opublikowanego zwiastunu!

Andorianie w Star Trek: Picard?

Pierwszy raz rasa niebieskich Andorian z czułkami (jakkolwiek to nie brzmi!) pojawiła się peirwszy raz w uniwersum Star Treka w serialu "Enterprise" ze Scottem Bacula w roli głównej. Co prawda ten serial opowiada o czasach jeszcze sprzed powstania Gwiezdnej Floty i na tym wydarzeniu się kończy, to został nakręcony później niż "The Next Generation". Stąd brak Andorian w tym ostatnim.

Ktoś dopatruje się w wyżej wymienionych scenacach więziennych Andorianina. Mi również udało się to wychwycić, ale nie wydaje mi się to niczym szczególnym. Jest to po prostu wierność oddawania uniwersum i związku z pozostałymi filmami i serialami.

Niebieski sześcian Borg? Co oni w tym Star Trek: Picard nawymyślali?

Niebieski statek Borg
Screenshot ze zwiastunu Amazon opublikowanego poniżej

 No i tu mamy kolejny zwrot w stronę Romulan. W Star Treku J.J. Abramsa z 2009 roku romulański kapitan Nero cofa się w czasie statkiem wydobywczym naszpikowanym bronią całej armady w poszukiwaniu zemsty na Vulcanach, których obwinia za śmierć swoich rodaków. 

Już w filmie z 2009 roku widać nawiązania do stylistyki Borg, a skoro Nero przybywa z przyszłości do czasów młodego kapitana Kirka, to może pojawi się też w Star Trek: Picard? Ja mam tylko nadzieję, że twórcy zawrócą zmienioną historię w filmach J.J. Abramsa, bo był to zabieg ewidentnie komercyjny i próba odcięcia się od głownej sagi - a to bardzo źle wróży!

Android gra w karty z Picardem?

Na koniec zwiastunu widać androdia, prawdopodobnie Datę nieświadomego swojej osobowiści (być może jeszcze nieświadomego!), który gra z Picardem w karty. To świetny ukłon twórców do serialu "The Next Generation", gdzie bardzo często załoga spotykała się na seansie gry w pokera. Często wtedy jednak barkowało w grze Jean-Luc Picarda!

Podsumowanie

Po pierwszym obejrzeniu zwiastuna Star Trek: Picard pomyślałem sobie "O rany! Ale bałagan!", bo twórcy nawrzucali tam masę różnych scen. Zobaczcie z resztą, ile da się o tym napisać? A to zapewne i tak nie wszystko. 

To wszystko, co zamieścili w zwiastunie tórcy Star Trek: Picard, ma jednak sens. Zwłaszcza dla fanów sagi... czyli też dla mnie! A Wy, drodzy czytelnicy, sami oceńcie: